Yunan Mitolojisinde İnsanın Yaratılışı

Tanrı Kronos döneminde orman perisi Melia tarafından altın soy ismiyle adlandırılan ilk insanlar meydana getirildi. İlk insanlar tanrılara denk ve genç görünümlüydüler, yaşlanmıyor uzun bir hayat sürüyorlardı zamanla altın soy yok oldu ve tanrılar gümüş soyu yarattılar. Peki Yunan mitolojisine göre insanın yaratılışı ne zaman gerçekleşti?

Yunan Mitolojisinde İnsanın Yaratılışı

Gümüş soyların sadece çocukluk dönemleri 100 yıl sürmektedir. Gümüş soy tanrılara itaati ret etmişler ve tanrı Zeus ile araları açıldı. Zeus insanlara bir ders vermek için insan soyuna 4 mevsimi gönderdi. İnsanoğlu mevsimlerin gelmesi ile birlikte özellikle kış aylarında barınma ihtiyacı hissetmiş ve mağara yaşamı ortaya çıkmıştır. Gümüş soy verilen cezalara rağmen tanrılara itaat etmeyi ret etmeye devam ettiler tanrı Zeus ise bu duruma çok öfkelendi ve gümüş soyu yok edip yer altı ruhuna dönüştürdü.

zeus

Tanrılar bu sefer bronz soy adlı bir insan soyu yarattı, bu sefer insanlar sadece tanrılara değil birbirlerine de düşman oldular ve birbirlerine saldırıp kendi soylarını kendileri yok ettiler. Bronz soydan sonra tanrılar tarafından kahramanlar soyu yaratıldı. Erkekleri yarı tanrı kadar güçlü ve cesurdu bu soyda büyük savaşlarda yok oldular. Bazı kahramanlar soyu mensupları ölümünden sonra yer altı dünyasında kutsanmışlığın adasına gönderildi, daha sonraları Tanrılar ve Titanlar arasında büyük bir savaş çıktı.

Titanlar savaşı

Titanlar savaşına Prometheus ve Epimetheus katılmadı. Prometheus tanrıların Zeus tarafından ırklarının mafedildiğini düşünmekteydi ve Zeus’a karşı büyük bir öfke duyuyordu. Prometheus tanrılara karşı yeni bir insan soyu yaratma düşüncesindeydi. Prometheus’un yarattığı bu insan soyu demir soy olarak adlandırılmış ve bu soy tanrıları hiçe saymış içlerinde her türlü kötülüğü barındırmaktaydı.

Epimetheus ise cesaret güç ve kuvveti insanlara vermek yerine hayvanlara vermeyi tercih etti. Prometheus ise Epimetheus’un bu hatasının üzerine ilk insanı çamur ve gözyaşlarından yaptı. İlk insanlar fiziksel görünüş olarak tanrılara benzemekte lakin cesaret, güç gibi özelliklerden yoksun olduğu için çift başlı 4 kollu ve 4 bacaklı şekilde yaratıldı.

yunan insanın yaratılışı

Yunan Mitolojisine Göre Cinsiyet Neden Ayrıldı?

Tanrıça Athena yaratılan bu insandan çok etkilendi ve bilgeliği insanoğluna verdi. Yaratılan insanlar tanrıları takmamaya başladı zevke ve sefaya düşkün bir hayat yaşamaya devam ettiler, tanrı Zeus bu duruma çok sinirlendi ve insanoğlunu ikiye böldü böylelikle insanoğlu ruh eşinden ayrılmış oldu.

Zeus insanoğluna ek olarak 20 yıllık bir ömür biçti insanoğlu bu ömrü çok kısa buldu ve Tanrılara isyana devam etti tanrı Zeus’tan hayvanlara verilen ömürden alınıp kendi ömürlerine verilmesini istedi. Bu olay üzerine tanrı Zeus insanın ömrünü uzattı lakin bebeklik döneminde insanı tırtıl gibi yerde sürünmeye başladı, çocukluk döneminde ise kelebek gibi neşe ve cıvıltı verdi.

Gençlik çağında ise tavus kuşu gibi gururlu ve kibirli oldular, insanoğlu yetişkinlik döneminde ise bir at misali hayatın yükünü taşımaya başladı, Olgunluk döneminde ise bir tilki gibi kurnaz oldular. 50 yaş sonrasında insanoğlu maymun gibi çirkinleşmeye ve ciddiye alınmamaya başladı.