Zihin Haritası Nedir Nasıl Kullanılır?

Bir çok insan bir çok nedenden dolayı yazı yazar. Kimisi blog sitesi için makale yazar, kimisi kitap yazar, kimisi proje hazırlamak için yazar, kimisi ise ev ödevini yapmak için yazar.  Yazma, bir çok alanda faaliyet gösteren insanlar tarafından kullanılır. Bu makale sizlere yazı yazma yöntemlerinde kullanılan Zihin haritası nedir Nasıl Oluşturulur?  konusunu ele alacağız

Zihin Haritası Nedir?

Zihin haritası, bilgiyi görsel olarak göstermeye yardımcı olan basit bir diyagramdır. İngilizce karşılığı “Mind Maps” olarak bilinir. Onları nasıl oluşturursanız yaratın, asıl amacı, yazarken önemli şeylere odaklanmanıza yardımcı olmaktır. Bunları Zihin haritası, sadece kalem ve kağıt kullanarak oluşturabilir veya özel zihin haritalama uygulamaları veya programları kullanabilirsiniz.

İlgili: Profesyonel Rapor Hazırlama

Zihin Haritası Nasıl Oluşturulur?

Yazacağınız yazının ana başlığını bir kağıdın ortasına yazın. Başlığın yazılı yerinden etrafına oklar çizin.  Her bir ok  fikir veya düşünceyi temsil edecek. Gerekirse, her ok için anahtar kelimeler de kullanabilirsiniz. Bu tür çalışmanın bir sınırlaması yoktur istediğiniz gibi oklarla dallandırabilrsiniz. Daha ilgi çekici hale getirmek için alt kategoriler oluşturabilir, simgeler, resimler ve renkler kullanabilirsiniz. Yazı amacınıza ilşikin beyninizi neler tetikleyecekse bu haritaya yerleştirebilirsiniz.

Zihin Haritası Neden Kullanılır?

1-  Zihin haritaları, yazının ana hatlarını ortaya koymak için kullanılır.

2. Her konuda araştırma süreçlerinde zihin haritaları kullanılır.

3. Kağıdın ana hatlarını belirlemek için zihin haritaları kullanılır.

4. Zihin haritaları not almak için kullanılır.

Zihin haritaları, bilginin yapılandırılmasına yardımcı olur ve bu başarı için ana formüldür. Eğer yazma becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, zihin haritalarının kullanımı doğru karardır.