Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? Neden Yapılır? Fiyatı Ne Kadar?

Zorunlu trafik sigortası, her araç sahibinin trafiğe çıkacak araçları için yaptırması gereken ve zorunlu olan bir sigorta türü olur. Bu sigorta, Karayolları Trafik Kanunu kapsamında düzenlenir ve herhangi bir kaza ya da hasar durumunda karşı tarafta oluşan maddi ve manevi zararları üstlenir.

Zorunlu Trafik Sigortası Ne İş Yarar?

Zorunlu olarak yapılması gereken bu sigorta, her yıl belirlenen limitler doğrultusunda yaşanan kazalar için karşı taraftaki araç sahibi ya da araçta oluşan hasarların karşılayabilmesi adına yapılır. Kanunlar tarafında zorunlu hale getirilen sigortanın yapılması gerekir. Sigorta bir yıl geçerli olma koşulu ile yapılır. Bir yılını dolduran sigortaların yenilenmesi gerekir.

Sigortanın yapılmaması durumunda araç seyir halinde yakalanır ise para cezası vardır ayrıca trafikte yakalanması durumunda araç trafikten men edilir ve hemen otoparka çekilir. Aracın otoparktan çıkarılması için önce trafik sigortasının yapılması ve belgelerin ibraz edilmesi gerekir.

Zorunlu trafik sigortası süresinin geçmesi durumunda yapılması halinde her geçen gün adına gecikme cezası bulunur. Bu anlamda sigortanın ertelenmesi hem para hem de zaman kaybı anlamına gelir.

İlgili: Araba Kaskosu Nasıl Hesaplanır?

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Gereklidir? Fiyatı Ne Kadar?

Trafik sigortası

Trafik sigortası yaptıran araç sahipleri, yaşanan bir kazada kusurlu olmaları ya da karşıdaki araca herhangi bir hasar vermesi durumunda oluşan maddi sorumluluklardan kendini kurtarır. Karşı tarafın aracında ortaya çıkan hasarlar bu sigorta kapsamında karşılanır. Maddi hasarların yanı sıra karşı araçta bulunan sürücü ya da yolculardaki bedensel zararlar için de trafik sigortası teminatı halinde olur.

Yolcuların hastaneye gitmeleri durumunda hastane masrafları ve yolcuların vefat etmeleri durumunda kazada kusurlu olan araç sürücüsünün ödemesi gereken tazminatlar da sigorta poliçesi kapsamında yer alır. Karşı araca, sürücüye ya da yolculara verilebilecek zararları karşılan sigortanın çalışmadığı bazı durumlar vardır. Bu durumlar aşağıdaki gibidir:

  1. Aracın taşınması ya da serviste olması nedeni ile oluşan herhangi bir zarar sigorta şirketi tarafından karşılanmaz.
  2. Aracın çalınıp başka bir araca zarar vermesi durumunda sigorta işlemez.
  3. Kazanın meydana gelmesi ardından açılan “Manevi Tazminat” davası güvence kapsamına girmez.
  4. Gösteriler, terör eylemleri ya da yarış tarzı etkinliklerde meydana gelen hasarlar karşılanmaz.

Zorunlu trafik sigortası ücretleri için öncelikle dikkat edilen, aracın türü ve yaşı olur. Sigorta poliçesini belirleyen bu detaylar haricinde aracın marka ve modeline göre de poliçe tutarında değişiklik olabilir.

Günümüzde pek çok sigorta şirketlerinin olması nedeni ile aralarında fiyat farklılıkları oluşur aynı şekilde ödeme planlarında da değişkenlik gösterir. Bu sebepler nedeni ile araştırıp ona göre sigorta şirketi seçiminin yapılması gerekir.